Kopiowanie treści zabronione.
Skontaktuj się ze mną w celu ustalenia zasad współpracy.

Karolina Maciejewska | Stary Cmentarz

0
0
0
0
0
0
0
0
0
0

Karolina Maciejewska | Stary Cmentarz

Stary Cmentarz w mojej głowie doskonale rymuje się z fotografią portretową i przestrzenią twórczego eksperymentu. Jeszcze przed moimi narodzinami mój tata oprowadzał po nim wybitną fotografkę Evę Rubinstein, gdy przygotowywała swój cykl „Łódź. Brief encounters”. Parę lat później to mnie tata zabierał na spacery po Cmentarzu i snuł sugestywne opowieści o losach fabrykantów oraz dziejach miasta.

W licealnych czasach sama napstrykałam tutaj niemało punkowo-kiczowatych analogowych zdjęć koleżanek ze szkoły, a nawet umieściłam przed kaplicą Karola Scheiblera kluczową scenę ze swojej młodzieńczej, nigdy niewydanej powieści. Do dziś przychodzę tu zebrać myśli i odciąć się od nadmiaru bodźców.


Nie wiem, czy w młodzieńczej powieści mojej bohaterki wiało grozą, ale na jednym ze zdjęć Karolina wygląda jak dziewczynka z horroru. Cmentarna sceneria podkreśla ten filmowy rys. Ale nie o taki charakter miejsca nam chodziło. Najbardziej cieszę się z tych portretów, na których zaduma nad przemijaniem spotyka się z radością tego, co nadal żyje. Cieszę się, że dzięki tej historii w projekcie pojawił się ważny fotograficzny link.

Karolina po latach pracy w stołecznym Narodowym Centrum Kultury wróciła do rodzinnej Łodzi, by swoją artystyczną wrażliwością, czułym okiem fotografki, trafnym słowem felietonistki i zmysłem animatorki wspierać lokalną kulturę. Czy tutaj „Ma Miejsce”?

Agnieszka Cytacka | Łodzianki. Atlas Piękna

GALERIE