Kopiowanie treści zabronione.
Skontaktuj się ze mną w celu ustalenia zasad współpracy.

Katarzyna Pernal | Instytut Fizyki Politechniki Łódzkiej

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Katarzyna Pernal | Instytut Fizyki Politechniki Ł

Budynek, w którym znajduje się obecnie Instytut Fizyki Politechniki Łódzkiej, był własnością Paula Desurmonta, który w 1889 roku założył tu przędzalnię wełny oraz farbiarnię. Obecnie stara fabryka stanowi miejsce twórczej pracy fizyków, których zainteresowania rozpościerają się od teoretycznych rozważań kosmologicznych, dotyczących ogólnej teorii względności, poprzez fizykę i chemię kwantową, po fizykę ciała stałego i fizykę laserów.

Wszyscy oni w tych historycznych murach, które zyskały nowe życie w 2013 roku, znajdują przestrzeń inspirującą dla swoich badań. Stara ceglana bryła fabryki wraz z wieżą wodną, w której unosi się duch fabrykanckiej Łodzi, została zachowana. W tej części znajdują się aule wykładowe i pomieszczenia dla studentów przeznaczone dla ich indywidualnej pracy. Hale fabryczne ukryte za główną fasadą budynku zostały zamienione w laboratoria.

Z miejscem tym, poprzez pracę wraz z grupą młodych i bardzo zdolnych naukowców, łączy mnie sentyment odkrywania zagadek świata kwantowego i próby rozwiązywania ich krok po kroku. Dzięki tworzeniu przez nas nowych teorii możemy coraz dokładniej zaglądać w strukturę cząsteczek i odkrywać zjawiska rządzące światem elektronów.


Kapituła International Academy of Quantum Molecular Science raz do roku wyróżnia jedną osobę na świecie medalem stanowiącym najbardziej prestiżową nagrodę w dziedzinie chemii kwantowej i teoretycznej. W 2018 roku za wybitny wkład do rozwoju metod chemii kwantowej i fizyki molekularnej uhonorowana została profesor Politechniki Łódzkiej – Katarzyna Pernal.

W internecie krąży pewien mem zachęcający, by w świecie pełnym kardaszianek być jak Curie. Hasło to wydawało mi się piękną abstrakcją, dopóki nie poznałam Kasi. Od tego momentu z całą pewnością mogę stwierdzić, że skromność jest nieodłącznym atrybutem wielkości. Dobrze, że żyjemy w czasach, kiedy piękne ciałem i intelektem kobiety wzywają inne dziewczyny do nauki, nie na traktory, a Polki zdobywają Noble dla Polski, bo tutaj mogą swobodnie działać i tworzyć.

Agnieszka Cytacka | Łodzianki. Atlas Piękna

GALERIE